اخبار فروشگاه

پچ کورد فیبر نوری را چطور تمیز کنیم؟

پچ کورد فیبر نوری

آیا میدانید برای تمیز کردن پچ کورد فیبر نوری باید به چه فاکتور هایی دقت کنید؟

همانطور که می دانید پچ کورد های فیبر نوری قطعاتی بسیار حساس هستند و لازم است تا به خوبی مراقبت شوند.

در مطالب قبلی شما را با نحوه تمیز کردن آداپتور فیبر نوری نیز آشنا کردیم. در ادامه همراه ما باشید تا در مورد تمیز کردن این قطعات اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم.

پچ کورد فیبر نوری

نکات در تمیز کردن پچ کورد فیبر نوری

1. قبل از تمیز کردن اتصالات فیبر نوری، اطمینان حاصل کنید که کابل های جهنده فیبر نوری را از دو انتها جدا کرده و سپس منبع لیزر را خاموش کنید.

انتهای کابل فیبر نوری را برای تماس با سطحی از جمله انگشتان خود قرار ندهید.

3. هرگز کابل فیبر نوری را خم نکنید، که به نوبه خود باعث شکستگی داخلی فیبر و عملکرد ضعیف یا بی ثباتی می شود.

4- از محافظ های انگشتی یا دستکش های جراحی بدون پودر برای اداره کابل های فیبر نوری استفاده کنید.

5- از متانول یا الکل ایزوپروپیل درجه طیف سنجی تازه به عنوان حلال تمیز کننده استفاده کنید.

در کار اتصال روزانه، هنگام اتصال یا جدا کردن فیبر از یک محفظه اتصال باید استفاده شود و برای پوشاندن اتصالات فیبر نوری جدا از درپوش محافظ استفاده شود.

در طی فرآیند تمیز کردن اتصال فیبر نوری، هیچگاه نباید قسمت انتهایی اتصال را لمس کرد و نباید قسمت تمیز یک دستمال را لمس کرد یا دوباره استفاده کرد.

روش تمیز کردن

در ابتدای کار تمیز کردن، باید از میکروسکوپ الیافی برای بازرسی انتهای فیبر استفاده شود. اگر انتهای فیبر آلوده است، باید تمیز شود.

 1. سطح فیبر نوری را در معرض جریانی از هوای خشک تمیز (اصطلاحاً CDA) قرار دهید، که ذرات بزرگتر و سست را از بین می برد. به خاطر داشته باشید، هنگام دمیدن قوطی CDA را نوک نزنید، زیرا ممکن است مایع روی سطح فیبر آلوده شود.
 2. 1تا 3 قطره از متانول یا الکل ایزوپروپیل درجه طیف سنجی را در مرکز بافت عدسی قرار دهید. از استون به عنوان حلال تمیزکننده روی سطوح فیبر نوری استفاده نکنید. علاوه بر این، برای اطمینان از خلوص متانول یا الکل، هرگز نباید بافت لنز یا سواب را درون مایع قرار دهید.
 3. فیبر را توسط اتصال دهنده نگه دارید. قسمت مرطوب بافت عدسی را روی سطح کابل قرار دهید و آن را به آرامی به سمت بالا بکشید. از کاغذ لنز برای خشک کردن استفاده نکنید زیرا کاغذ لنز خشک بسیار ساینده است.
 4.  سطح قیبر نوری را در زیر نور زیاد با استفاده از ذره بین، یک حلقه نوری یا یک ابزار بازرسی، بررسی کنید. اگر هنوز رگه ها یا آلودگی هایی باقی مانده است، این کار را با استفاده از یک دستمال لنز تازه تکرار کنید.
 5.  بلافاصله یک پوشش محافظ روی انتهای کابل نصب کنید تا از آلودگی مجدد جلوگیری کنید یا فیبر را برای استفاده فوری وارد کنید.
این مطلب را هم حتما مطالعه کنید
خرید اینترنتی کابل CAT6A NEXANS

نتیجه گیری

فرآیند تمیز کردن پچ کورد فیبر نوری یک فرایند بسیار ضروری و حیاتی است. یک اتصال دهنده فیبر نوری باید به درستی تمیز و نگهداری شود تا از قابلیت اطمینان بهینه و عملکرد سیستم اطمینان حاصل شود. داشتن ابزار مناسب برای کار فقط مهم نیست، بلکه باید بدانید چه موقع از آنها استفاده کنید و چگونه از آنها استفاده کنید.

کیت تمیز کردن فیبر نوری مانند پاک کننده Cletop Reel Type، پاک کننده کارتریج Type، پاک کننده اتصال OAM همه ابزار های خوبی هستند که همه آنها را می توانید از فروشگاه های مربوطه تهیه کنید. فقط دستورالعمل های مربوط به هر کیت تمیز کردن را که استفاده می کنید دنبال کنید.

کابل فیبر نوری

نکات مهم در استفاده بهتر از پچ کورد فیبر نوری

اگر به درستی از این نوع کابل ها استفاده کنید، به تبع دوام و ماندگاری کابل نیز بیشتر می شود.

کابل های فیبر پچ کورد مجموعه های متداولی هستند که در ارتباطات نوری برای اتصال دستگاه ها و اجزای شبکه دیده می شوند. برای اطمینان از انتقال نوری و دوام فیبر طبیعی، لازم است با دستورالعمل ها و اقدامات احتیاطی کاربر آشنا شوید. در اینجا احتیاط مراقبت از کابلهای فیبر پچ را از منظر اتصال، قطع و نگهداری معمول معرفی می کنیم.

اتصال دادن کابل های فیبر نوری

 • کلاهک های ایمنی لاستیکی پوشانده شده روی اتصالات فیبر نوری در دو انتهای کابل های فیبر نوری را جدا کنید و بخاطر بسپارید که این درب ها را به خوبی نگه دارید.
 • درپوش را از فرستنده و گیرنده نوری بردارید.
 • اتصال کابل را در فرستنده و گیرنده نوری قرار دهید.
 • کابلهای فیبر وصله را با قرار دادن عناصر ثابت کننده روی یک حلقه ثابت و محکم کنید تا به کابلها کمک کند شکل خود را حفظ کنند.
این مطلب را هم حتما مطالعه کنید
پچ کورد فیبر نوری چیست و 3 مزیت مهم آن

قطع کابل های فیبر نوری

 • با اجرای یک دستور، رابطی که فرستنده و گیرنده نوری در آن نصب شده است غیرفعال کنید.
 • کانکتور کابل را با دقت از فرستنده و گیرنده جدا کنید.
 • فرستنده و گیرنده را با یک درپوش ایمنی لاستیکی بپوشانید.
 • اتصال کابل را با یک درپوش ایمنی لاستیکی بپوشانید.
 • پرسنل نصب نیاز به مهارت کافی در درک چیدمان شبکه دارند تا از کیفیت و ایمنی نصب اطمینان حاصل کنند.
 • همیشه از عینک ایمنی و محافظ استفاده کنید تا دچار برق گرفتگی یا لمس خرده های فیبر نشوید. باند ضد استاتیک مچ بند برای کاهش الکتریسیته ساکن هنگام کار با دستگاه های فعال ضروری است.
 • به شعاع خمش سیمهای پچ فیبر توجه کنید. کشیدن یا فشار بیش از حد احتمالاً باعث صدمه به فیبر می شود.

نگهداری کابل های فیبر نوری

تعمیر و نگهداری روزانه کابل های و پچ کورد فیبر نوری در سیستم نوری اهمیت زیادی دارد. دو جنبه اصلی وجود دارد که باید در هنگام نگهداری معمولی به آنها توجه کنید.

کابل های فیبر نوری را تمیز نگه دارید

اغلب شنیده می شود که باید توجه ویژه ای به تمیز کردن کابل و پچ  کورد فیبر نوری داده شود، اما آیا می دانید که چرا اینقدر مهم است؟

طبق یک نظرسنجی صنعت توسط یک شرکت بزرگ مخابراتی، آلودگی شماره یک دلیل عیب یابی شبکه های نوری است. این نوع کابل ها به قدری شکننده هستند که به محض اینکه توسط گرد و غبار یا سایر آلودگی ها پوشانده شوند، می توانند سیگنال نوری را خراب کنند.

علاوه بر این، ذرات فلزی پوشیده شده توسط بدنه ها و محفظه های فیبر اتصال دهنده های فیبر نوری، یک فیبر را مسدود می کنند، که باعث از دست دادن سیگنال می شود، بنابراین در نهایت عملکرد شبکه کاهش می یابد و ضرر بزرگی برای مشاغل ایجاد می کند.

به طور کلی، تمیز کردن فیبر نوری به تمیز کردن اتصالات فیبر اشاره دارد. چگونه اطمینان حاصل کنیم که پچ کورد فیبر نوری را با استفاده از روش های صحیح تمیز می کنیم؟

دو روش اصلی تمیز کردن برای این نوع کابل ها در نظر گرفته شده است:

خشک تمیز کردن و تمیز کردن مرطوب وجود دارد، هر کدام عملکردهای مختلفی را انجام می دهند.

این مطلب را هم حتما مطالعه کنید
قیمت منبع تغذیه سوئیچینگ چقدر است؟

چند ترفند در نگهداری از کابل فیبر نوری

مهم نیست که کابل فیبر قابل استفاده باشد و یا نباشد. یک نکته قابل توجه وجود دارد کابل فیبر خود را بیش از حد خم نکنید یا کشش ندهید. معمولاً هنگام کار با کابلهای فیبر نوری، افراد آنها را کشیده یا خم می کنند. به همین دلیل، بدترین حالت ممکن است آسیب دیدن فیبر باشد.

برخی از شکستگی های ناشی از خم شدن قابل مشاهده است، اما ممکن است برخی نیز به راحتی قابل بررسی نیستند مانند: از بریدگی ها، مانند تغییر شکل کابل فیبر ناشی از درجه حرارت بسیار پایین، جابجایی چند میلی متر ناشی از نقص بافر یا روکش، عملکرد نادرست نصب یا سایر عوامل.

از آنجا که چنین فقدانی به طور مستقیم توسط فرد مشاهده نمی شود، از آن چشم پوشی می شود و با گذشت زمان اوضاع حتی بدتر می شود.

در صورت از خرابی زیاد سیم های پچ فیبر باید تعویض شوند، عناصر اساسی زیر نیاز به توجه دارند:

مسیر کابل فیبر خود را با استفاده از ابزارها یا اجزای مناسب برای محافظت از الیاف، مانند مدیران افقی کابل، طراحی کنید.

کابلهای وصله الیافی را بیش از شعاع خمش حداقل آنها خم نکنید، خصوصاً در آن فضاهای تنگ مناطق وصله فیبر با چگالی بالا.

اطمینان حاصل کنید که اتصال فیبر را در برابر هر چیزی قرار ندهید! از یک طرف، ممکن است این انتها ساییده یا شکسته شوند. از طرف دیگر، شیشه شکسته در انتهای فیبر می تواند پوست کسی را برید. پیشنهاد می شود هنگام ذخیره یا کشیدن الیاف از درپوش محافظ استفاده کنید.

در صورت نیاز به تجهیزات برای اندازه گیری و شناسایی اشکال از جمله شکستگی در کابل فیبر یا میرایی کلی، میکروسکوپ های OTDR و فیبر نوری توصیه می شوند.

در این پست موارد متداولی که باید در نظر گرفته شوند و پیشنهادهای مربوطه هنگام کار با کابلهای فیبر فیبر ذکر شده است. پیروی از این ترفند ها برای کابل های فیبر ساده با استفاده از نکاتی می تواند به استقرار یک سیستم کابل فیبر ایمن تر و پایدارتر کمک کند.

برای خرید بهترین انواع پچ کورد فیبر نوری با مناسب ترین قیمت ها با کارشناسان ما با شماره ۳۳۹۹۲۸۶۸ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 8 =