اخبار فروشگاه

کابل فیبر نوری آسیب دیده چه نشانه هایی دارد؟

آیا می دانید کابل فیبر نوری آسیب دیده چه علائمی دارد؟ چطور می توان تشخیص داد که یک کابل فیبر نوری آسیب دیده است؟

در مطالب قبلی شما را با نحوه خرید آداپتور فیبر نوری آشنا کردیم. در ادامه همراه ما باشید تا در خصوص نشانه ها و علائم خرابی کابل فیبر نوری اطلاعاتی به دست آورید.

نصب کابل فیبر نوری با عیب یابی آن متفاوت است. عیب یابی به طور کلی یک موضوع متفاوت است. برخلاف کابل مسی ، کابل های فیبر نوری بسیار شکننده هستند. ماهیت ظریف کابل آن را مستعد مشکلات احتمالی می کند. ما مشکلات رایج کابل های فیبر نوری و نحوه تعمیر آنها را ذکر می کنیم.

تشخیص کابل فیبر نوری آسیب دیده

عیب یابی شبکه آنطور که به نظر می رسد آسان نیست. همیشه خوب است بدانید هنگام تلاش برای تشخیص مسائل پیچیده شبکه از کجا شروع کنید. در زیر برخی از علل احتمالی رایج ترین مشکلاتی را که ممکن است در کابل فیبر نوری رخ دهد ، بیان کرده ایم:

 • خم شدن بیش از حد می تواند فشار فیزیکی را بر کابل فیبر نوری وارد کند و باعث شکستن آن شود.
 • کابل ها و اتصالات فیبر نوری بی کیفیت
 • از دست دادن بیش از حد سیگنال به دلیل طول زیاد فیبر نوری.
 • آلودگی یا اتصالات آلوده روی کابل های فیبر نوری می توانند باعث از بین رفتن شدید سیگنال شوند.
 • خرابی اتصالات و کانکتور ها می تواند باعث از بین رفتن سیگنال شود.
 • اتصالات یا کانکتور زیاد روی کابل فیبر نوری می تواند منجر به از دست دادن سیگنال شود.
 • اتصال فیبر معیوب در اسپلایس یا اتصال به پچ پنل

بررسی وضعیت

حالا بیایید با یک آزمایش سریع شروع کنیم تا ببینیم آیا کابل فیبر خوب است یا خیر.  این علمی ترین رویکرد نیست ، اما اگر هزاران پوند تجهیزات آزمایش نداشته باشید ، ممکن است مسئله را روشن کند. اتصالات کابل فیبر نوری را در دو طرف آن با دقت بردارید و یک نشانگر لیزری یا چراغ قوه روشن را در یک انتها روشن کنید.

در حالی که نشانگر لیزر را در یک سر می تابانید ، انتهای دیگر را بررسی کنید تا ببینید آیا نور از کابل عبور می کند یا خیر. اگر نوری قابل مشاهده نیست ، کابل فیبر نوری خراب است و باید تعویض شود.

بنابراین من نور را در انتهای کابل می بینم بنابراین کابل باید خوب باشد ، درست است؟ خیر این می تواند یک نشانگر ساده برای ندیدن آسیب کامل کابل باشد. اگر کابل صدها متر طول نداشته باشد ، ممکن است هنوز بتوانید از کابل فیبر نوری استفاده کنید.

کابل فیبر نوری آسیب دیده

از دست دادن سیگنال

خوب ، پس نور از فیبر عبور کرد و بعد چه؟ اکنون وقت آن است که تشخیص های بیشتری در شناسایی مشکل فیبر نوری کمک کند.

از بین مشکلات رایج فیبر نوری ، از دست دادن سیگنال عامل اصلی مشکلات کابل فیبر نوری است. خدا را شکر یک تکنیک معروف به آزمایش ضرر وجود دارد که می تواند از دست دادن سیگنال فیبر نوری را ارزیابی کند.

روش آزمایش از دست دادن سیگنال شامل اتصال متری توان به ژنراتور منبع نوری است. ژنراتور منبع نوری به شما امکان می دهد طول موج و محدوده dBm را برای آزمایش تنظیم کنید. هنگامی که کنتور برق را به ژنراتور منبع نوری متصل کرده اید ، کنتور برق قادر به گزارش هرگونه افت سیگنال خواهد بود. توصیه می شود با استفاده از یک کابل فیبر نوری خوب ، اندازه گیری اولیه را تعیین کنید. اگر کابل فیبر نوری مشکوک خوب است ، هر گونه مشکلی باید با کابل پایه مورد استفاده قابل مقایسه باشد.

از دست دادن 0.5db با حداکثر 0.75db با هر کانکتور قابل مشاهده است.

یک اتصال می تواند حدود 0.1db ضرر داشته باشد.

کابل فیبر نوری تک حالته می تواند 0.1 دسی بل در هر 180 متر از دست بدهد.

کابل فیبر نوری چند حالته می تواند حدود 0.1 دسی بل در هر 30 متر از دست بدهد.

این مطلب را هم حتما مطالعه کنید
منبع تغذیه سوئیچینگ چیست و چه کاربردی دارد؟  

کابل فیبر نوری آسیب دیده

رابط پَچ

بررسی کنید که از رابط پَچ به درستی استفاده می کنید آنها رنگ خاصی دارند.

فیبر نوری آلوده

همانطور که قبلاً اشاره شد ، مشکلات کابل فیبر می تواند به دلیل آلودگی رخ دهد. آلودگی فیبر نوری می تواند توسط گرد و غبار و خراش ایجاد شود. همچنین اپوکسی روی اتصالات فیبر نوری نیز می تواند به آلودگی فیبر کمک کند. تنها راه آزمایش موثر برای آلودگی ها استفاده از قطعه ای از تجهیزات آزمایش به نام میکروسکوپ فیبر نوری است.

میکروسکوپ های فیبر نوری در درجه اول برای بازرسی کابل های فیبر نوری طراحی شده اند. با این حال ، میکروسکوپ های فیبر نوری خوب ارزان نیستند ، ممکن است حدود £800 باشند.

فرستنده های فیبر نوری

اطمینان حاصل کنید که مبدل های فیبر یا Gbic’s با نوع کابل فیبر سازگار هستند.

متخصصین تعمیر فیبر نوری

یک متخصص تعمیر کابل فیبر نوری پاسخگوی تمام مشکلات کابل فیبر شما خواهد بود. اگر در شبکه فیبر نوری خود با مشکل روبرو هستید ، می توانید با راهنمایی های ذکر شده در بالا ، خودتان مشکل را برطرف کنید. با این حال ، اگر تجهیزات صحیحی در اختیار ندارید یا از عیب یابی اتصال فیبر نوری اطمینان ندارید ، همیشه می توانید با متخصصان تماس بگیرید.

کابل فیبر نوری زمانی برای نیازهای با کارایی بالا ذخیره می شد ، اما امروزه در انواع شبکه ها ظاهر می شود. اگر با کابل مسی آشنا هستید، به سرعت متوجه می شوید که کابل فیبر نوری یک کابل کاملاً متفاوت است. فرایند نصب نه تنها برای فیبر متفاوت است ، بلکه فرایند عیب یابی نیز متفاوت است. کابل فیبر نوری نیز بسیار شکننده تر از کابل مسی است ، بنابراین دلایل احتمالی بیشتری برای مشکلات وجود دارد.

شایع ترین علل خرابی فیبر نوری

هر کسی که تا به حال عیب یابی شبکه را انجام داده است می داند که این یک فرآیند پیچیده است ، بنابراین بهتر است بدانید که از کجا باید به دنبال مشکل بگردید. برای کمک به شما در حدس زدن آگاهانه در مورد علت مشکلات شبکه خود ، در اینجا برخی از رایج ترین مشکلات کابل فیبر نوری با دلایل احتمالی آنها آورده شده است.

 • شکستن فیبر به دلیل استرس فیزیکی یا خم شدن زیاد
 • قدرت انتقال ناکافی
 • از دست دادن بیش از حد سیگنال به دلیل طول زیاد کابل
 • از دست دادن بیش از حد سیگنال به دلیل اتصال آلوده
 • از دست دادن بیش از حد سیگنال به دلیل خرابی اتصالات و کانکتور ها
 • از دست دادن بیش از حد سیگنال به دلیل داشتن اتصالات زیاد
 • اتصال نادرست فیبر به پچ پنل یا در اسپلایس

به طور معمول ، اگر اتصال کاملاً از بین رفته است ، به دلیل خرابی کابل است. با این حال ، اگر اتصال متناوب باشد ، چندین علت احتمالی وجود دارد

ضعف کابل ممکن است به دلیل اتصالات بی کیفیت یا چسبندگی زیاد باشد.

مواردی مانند گرد و غبار ، اثر انگشت ، خط و خش و رطوبت می توانند اتصالات را آلوده کنند.

قدرت فرستنده کم است.

اتصالات نادرستی در قسمت سیم کشی وجود دارد.

کابل فیبر نوری آسیب دیده

جمع آوری اطلاعات

هنگامی که برای رفع مشکل در محیطی که کاملاً با آن آشنا نیستیم ، فراخوانده می شویم ، اولین کاری که انجام می دهیم جمع آوری اطلاعات اساسی در مورد علائم و علل احتمالی مشکل است. مانند هر رسانه دیگری ، کلید دستیابی به اطلاعات خوب ، دانستن سوالات مناسب برای پرسیدن است. در اینجا چند سال وجود دارد که می تواند شما را شروع کند.

آیا کسی اخیراً کامپیوتر را قطع ، وصل یا جابجا کرده است؟

مهم است بدانید که آیا کامپیوتر قطع شده است یا اخیراً جابجا شده است. اگر کابل فیبر نوری از رایانه جدا شده باشد ، ممکن است این کابل هرگز دوباره وصل نشده باشد ، مجدداً وصل نشده باشد یا در زمان قطع آن آلوده باشد.

آیا تغییری در سخت افزار کامپیوتر ایجاد شده است؟

ارتقاء سخت افزار رایانه شخصی نیز می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. کابل می تواند قبل از وصل مجدد قطع و یا مجدداً متصل نشود ، به طور نامناسب وصل شود یا آلوده باشد. همچنین کاملاً ممکن است که کابل در هنگام ارتقاء سخت افزار هرگز قطع نشده باشد. در این صورت ، این احتمال وجود دارد که هنگام جابه جایی کامپیوتر ، کابل بیش از حد کشیده شود ، یا این که کامپیوتر به طور تصادفی در پشت میز یا دیوار خراب شود و به اتصال دهنده آسیب برساند.

این مطلب را هم حتما مطالعه کنید
مهمترین مزیت و ویژگی های فیبر نوری

همچنین ممکن است کابل هرگز آسیب ندیده یا اشتباها وصل نشده باشد ، بلکه سخت افزار جدید مانع از عملکرد صحیح NIC می شود. روش دقیق تعیین اینکه آیا NIC دارای مشکل است یا خیر با سیستم عامل شما متفاوت است. با این حال ، اگر از Windows 9x ، Me ، 2000 یا XP استفاده می کنید ، می توانید از Device Manager برای بررسی هر یک از دستگاه های سخت افزاری سیستم استفاده کنید تا ببینید چه چیزی کار می کند و چه کار نمی کند.

همچنین توصیه می کنیم سخت افزار جدید را به طور موقت حذف کرده و در صورت امکان سیستم را به حالت قبلی بازگردانید. این می تواند نشان دهد که آیا سخت افزار جدید سیستم باعث ایجاد مشکل شده است یا مشکل مربوط به چیز دیگری است.

آیا کسی ، مانند شرکت تلفن ، کاری در ساختمان انجام داده است؟

شاید این سوال عجیبی به نظر برسد ، اما این تجربه من است که مشکلات شبکه اغلب با بازدیدهای شرکت تلفن همزمان می شود. من از تکنسین های شرکت تلفن خواستم کابل ها را قطع کنند ، کابل ها را جدا کرده و تقریباً هر کار دیگری را که می توانید تصور کنید انجام دهند. من وانمود نمی کنم که منطق این رفتار را درک می کنم ، اما اگر با مشکلات شبکه روبرو هستید و شخصی به شما می گوید که دیروز شخصی در ساختمان مشغول کار تلفن یا برق بوده است ، پس مکان مناسبی برای شروع عیب یابی خود دارید.

آیا کابل آسیب دیده؟

این هرگز ما را شگفت زده نمی کند که کاربران وقتی سوالات مناسب می پرسید به چه چیزی اعتراف می کنند. اگر از کاربر در مورد هرگونه فشار فیزیکی که ممکن است کابل تحمل کرده باشد ، به طور غیر تهدید کننده بپرسید ، معمولاً به شما می گوید. به یاد داشته باشید که اکثر کاربران نمی دانند که یک کابل فیبر در صورت قدم گذاشتن یا خم شدن شدید با رد شدن چرخ صندلی به طور مداوم از روی آن ممکن است آسیب ببیند.

اگرچه این نوع کابل ها توانایی بهبود عملکرد طیف وسیعی از تجهیزات مختلف را دارد ، اما این بدان معنا نیست که کابل فیبر نوری با هیچ مشکلی روبرو نخواهد شد. ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید که باید به چه مسائلی توجه کنید تا بتوانید از آنها جلوگیری کرده و حتی در صورت بروز هر مشکلی آن را اصلاح کنید.

آسیب خارجی

یک بازرسی کامل بصری از کابل فیبر نوری برای برجسته کردن هر گونه نقص مهم که روی بدنه یا رساناها تأثیر گذاشته است ، کافی خواهد بود. آسیب قابل ملاحظه ای بر توانایی کابل در عملکرد صحیح نمی گذارد. در صورت بروز هرگونه مشکل از بازرسی ، مانند شکاف یا خراش ، بهتر است که کابل را تعویض کنید.

طویل بودن کابل

کابل فیبر نوری که پس از ایجاد اتصال بیش از حد طویل باشد ، در معرض خم شدن ، پیچ خوردن در اطراف خود قرار می گیرد. این اقدامات می تواند منجر به آسیب دائمی به الیاف و اجزای داخل کابل شود. کابل ها در طیف های مختلف وجود دارند و باید اطمینان حاصل کنید که با استفاده از نوار اندازه گیری ، کابل مناسب را دریافت کرده اید. تمام وسایلی را که قصد اتصال آن را با کابل دارید قرار دهید. فاصله بین آنها را اندازه بگیرید تا از طول تقریبی آن مطلع شوید. انواع مختلفی وجود دارد که دارای میله ای هستند تا از خم شدن آن جلوگیری شود. از این موارد می توان برای جلوگیری از تکرار همان مشکل استفاده کرد.

این مطلب را هم حتما مطالعه کنید
خرید آداپتور فیبر نوری

کشش

اجزای داخل یک کابل فیبر نوری ظریف هستند و در صورت کشش در مسافتی که به راحتی نمی تواند آسیب ببیند ، مشکل پیدا می کند. با نزدیک کردن اجسام به یکدیگر یا به دست آوردن کابل با طول مناسب تر ، از خطر آسیب دیدن الیاف داخل کابل جلوگیری کنید.

کابل کواکسیال

ملاحظات ضروری در نصب کابل فیبر نوری

به جرات می توان گفت که ظهور راه حل های فیبر نوری یکی از بهترین اتفاقاتی است که در سال های اخیر برای فناوری رخ داده است. از آنجایی که کابل های فیبر نوری سیگنالها را از طریق نور به جای برق منتقل می کنند ، می توانند مسافت های بسیار بیشتری (تا 5000 مایل) و با سرعت سریعتر (تا 10 گیگابایت در ثانیه) را نسبت به نمونه های هم محور خود طی کنند. کابل های فیبر نوری که کمتر در برابر تداخل الکتریکی آسیب پذیر هستند ، می توانند این سیگنال ها را بسیار روان تر ارسال کنند ، اغلب بدون نیاز به تقویت یا تمیز کردن سیگنالی که حتی مسافت زیادی را طی کرده است. بنابراین با افزایش تقاضا برای تکنولوژی ، کابل های فیبر نوری به روش ترجیحی انتقال نسبت به محلول های سنتی کواکسیال تبدیل می شوند.

اگر قصد دارید از کابل های فیبر نوری در نصب خود استفاده کنید ، چند لحظه وقت بگذارید تا مجموعه ای از این روش ها را مرور کنید و ببینید چگونه محصولات و ابزارهایی را به شما ارائه می دهد که به شما امکان می دهد دستورالعمل های زیر را رعایت کنید.

قبل از نصب

هنگام تعیین اندازه مورد نیاز شعاع خم مسیر ، امکان رشد کمی و اندازه کابل ها را در آینده فراهم کنید.

سعی کنید نصب را در یک حرکت تکمیل کنید. قبل از هرگونه نصب ، مسیر را با دقت ارزیابی کنید تا روش های نصب و موانع احتمالی که ممکن است با آن روبرو شوید مشخص شود.

کابل های فیبر نوری بیشتر در معرض آسیب در هنگام تنش نصب هستند ، بنابراین دو مشخصه برای شعاع خم وجود دارد قبل از نصب و بعد از نصب.

استقرار کابل های عمودی موثر

طول کابل را بررسی کنید تا مطمئن شوید که کابل کشیده شده به اندازه کافی برای اجرا است.

سعی کنید نصب را در یک حرکت تکمیل کنید. قبل از نصب ، مسیر را با دقت ارزیابی کنید تا روش های نصب و موانع احتمالی که ممکن است با آن روبرو شوید تعیین شود.

هنگام قرار دادن حلقه های فیبر روی سطحی در حین کشش ، از حلقه های برای جلوگیری از پیچاندن کابل استفاده کنید.

کلیه سخت افزارها و ساختارهای پشتیبانی باید از توصیه های اسناد استاندارد TIA 569 و NECA/BICSI 568 پیروی کنند.

از شعاع خم شدن کابل تجاوز نکنید. کابل های فیبر نوری می توانند در هنگام پیچ خوردگی یا خم شدن زیاد ، بخصوص در هنگام کشیدن ، شکسته شوند.

کابل های عمودی را به جای کشیدن به سمت پایین بیندازید.

کابل ها را در فواصل مکرر پشتیبانی کنید تا از فشار اضافی روی روکش های کابل جلوگیری شود.

برای پشتیبانی از بسته های کابل ، از تسمه های مدیریت کابل یا اتصالات کابل استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که این وسایل محکم شده اند ، اما در اطراف بسته نرم افزاری کابل محکم نیستند.

محافظت از کابل ها و تجهیزات 

تکه های کوچک کابل بدون روکش تولید شده به عنوان بخشی از فرایند خاتمه و چسباندن باید به درستی در یک ظرف امن دور ریخته شود. قوانین محلی خود را رعایت کنید و در برخی مناطق این مواد ممکن است زباله های خطرناک در نظر گرفته شوند.

پس از اتمام کار محل کار را کاملاً تمیز کنید ، برای تمیز کردن محل کار از هوای فشرده استفاده نکنید.

برای خرید بهترین انواع کابل فیبر نوری با کارشناسان ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − شش =